Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.5.2016 19:00

Tomáš Zmeškal & Hamid Ismailov debatují s Mishou Glenny

První román Tomáše Zmeškala s názvem Milostný dopis klínovým písmem je rodinnou ságou – příběhem manželství, lásky a osudu odehrávající se v Československu ve čtyřicátých a devadesátých letech. Josef potkává Květu před druhou světovou válkou na veřejné přednášce a Květa si ho poté vezme namísto jejího původního snoubence - společného přítele Hynka. Ale poté co je Josef zatčen a neprávem uvězněn, vrací se Květa k Hynkovi ve vděčnosti za jeho pomoc a rady. Zmeškalovo dílo představuje mozaiku událostí odhalujících přicházející obrovské problémy postkomunistické společnosti východní Evropy vyrovnat se s utrpením, když vám byla katarze odepřena.

Nejnovější kniha Hamida Ismailova s názvem The Dead Lake byla v roce 2015 nominována na cenu za nezávislou cizojazyčnou fikci. Jedná se o příběh z ruského prostředí zabývající se enviromentálními následky studené války. Vypráví příběh nadaného violincelisty Yerzhana vyrůstajícího v kazažských stepích, kde Sovieti testovali jaderné zbraně. Yerzhan se zamiluje do sousedovy dcery. Ve snaze zaujmout ji se rozhodne potopit v jezeře, kde je to však zakázáno. Radioaktivní voda způsobí to, že Yerzhan přestane růst a zůstane uvězněn v chlapeckém těle, zatímco z dívky, kterou miloval, se stane žena. Příběh upozorňuje na jaderné testy, ke kterým docházelo mezi lety 1945 a 1989 v Kazachstánu a vytváří podobenství k tomu, jak současné moderní zbrojení ovlivňuje životy lidí.

Hamid Ismailov a Tomáš Zmeškal budou číst úryvky ze svých děl a diskutovat témata týkající se literatury a politiky se spisovatelem a bývalým korespondentem Guardian a BBC ve střední Evropě Mishou Glenny.

Vstupné: £5, vstupenky dostupné v prodejně, telefonicky 020 7851 2400 a prostřednictvím emailu piccadilly@waterstones.com
Hamid Ismailov, který se narodil v roce 1954 v Kyrgystánu, se přestěhoval do Uzbekistánu ještě jako mladý muž. Píše v ruštině i uzbekštině a jeho romány a básně byly přeloženy do mnoha evropských jazyků, včetně němčiny, francouzštiny a španělštiny. V roce 1992 byl nucen utéci do Velké Británie kvůli jeho „neakceptovatelným demokratickám tendencím“. V současnosti pracuje pro BBC World.
Tomáš Zmeškal (narozen 1966) opustil Československo v roce 1987. Studoval anglický jazyk a literaturu na King’s College v Londýně, ale po pádu komunistického režimu v roce 1998 se vrátil do Prahy. Pracoval zde jako lektor, překladatel, tlumočník a učitel kreativního psaní. Vydal doposud dva romány, non-fiction titul, rozhlasové hry a krátké povídky. Získal Evropskou cenu za literaturu za jeho první román Milostný dopis klínovým písmem.
Vydal: Peirene Press, 2014
Překlad: Andrew Bromfield
Vydal: Yale University Press, 2016
Překlad: Alex Zucker

 

Součástí The Stories We Tell: 2016 European Literature Festival, organizovaného EUNICem a iniciovaného a koordinovaného Českým centrem v Londýně


 

Organizátoři:


Sponzoři:Za podpory:Partneři:
 

 

Místo konání:

Waterstones Piccadilly, 203 - 206 Piccadilly, London W1J 9HD

Datum:

12.5.2016 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala