Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.9.2015 - 27.9.2015

Český design na London Design Festivalu: TON - kolekce Split a Bloom

Společnost TON na londýnském veletrhu designjunction představí dvě letošní novinky, série produktů od designéra Arika Levyho. Kolekce Split a Bloom bude možné si prohlédnout v budově the College na stánku L3/3 od 24. do 27. září. Inspirací pro rodinu produktů Spit byla designérovi technologie ohýbání dřeva.

„Od počátku byla moje myšlenka vzít minulost a převést ji do budoucnosti,“ popsal Arik Levy. „Všechny produkty z této rodiny se zrodily z jedné myšlenky, myšlenky ohýbání. Ale ne způsobem, který se dělá běžně, ale dát mu nový tvar. V tomto případě rozdělit dřevo na dvě části a každou ohnout jiným směrem,“ dodává Levy.

Řemeslo s tradicí delší než 150 let tak dalo díky němu vzniknout designovému prvku, který se doposud nepodařilo vytvořit. „Poprvé je ručně ohýbaný rozštěp masivního dřeva u sedacího nábytku designovým a zároveň funkčním prvkem,“ přiblížil marketingový ředitel TON Jan Juza. Celý set se skládá z židle, barové židle, křesla a lounge křesla.

Kolekce je dostupná v jasanu, na nějž lze nástřikem aplikovat barevný gradient. „Unikátnost židle je touto náročnou manuální technikou ještě více zvýrazněna. Každý kus je originál – stejně jako v případě naší tradiční technologie ohýbání dřeva,“ vysvětlil Juza.

Kolekce stolů Bloom si s technologií ohýbání dřeva pohrává také – převádí ji do rozvětvené podnože. Tentokrát však jednotlivé části nevycházejí z jednoho kusu, ale ohýbají se každý zvlášť. „Jejich spojením vzniká tvar připomínající rozštípnutý kus kmene či kvetoucí rostlinu,“ popsal Juza. Kromě jídelního stolu tuto myšlenku nese série pěti stolků s centrální podnoží ve výšce od 30 do 105 centimetrů. „Využití se jim proto nabízí jak v obývacích prostorách, tak třeba v barech, kavárnách či restauracích,“ dodal Juza. U vrchního plátu je možné vybírat z kulatého či hranatých tvarů.


O TON

Historie
Vložit dřevo plné syté páry do formy, přiložit na něj kovovou pasnici, vysušit, zkompletovat. Ohýbaný nábytek vzniká v Bystřici pod Hostýnem stejnými technologickými postupy od roku 1861, kdy zde jeho produkci zahájil Michael Thonet. Po změně názvů a vlastnických struktur se tu od roku 1953 vyrábí pod značkou TON, která je samostatnou, ryze českou společností.

Vize
Posláním firmy TON je spojovat unikátní technologii a svědomitou ruční práci s nápady českých či zahraničních designérů. Chceme pokračovat v rozvoji tradičního řemesla tak, aby nebylo pouze asociací k ikonickému modelu číslo 14, ale oslovilo svými tvary také další generace.

Současnost
Naše výrobky distribuujeme do více než 60 zemí světa. Realizujeme zakázky od jednoho kusu židle pro interiér rodinného domu, až po stovky kusů do hotelů, restaurací, kaváren, jídelen, kostelů či domů pro seniory. Jsme nositeli ocenění Good Design, Red Dot Design Award, Interior Innovation Award, German Design Award, Nábytek roku a Czech Grand Design.

 


 

Místo konání:

The College, Stand L3/3, 12-42 Southampton Row, London WC1B 4AP

Datum:

Od: 24.9.2015
Do: 27.9.2015

Organizátor:

TON


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala