Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.9.2018 18:30

Total Works of Art: Hotel Praha a československá architektura v letech 1945-1989

Kurátor Adam Štěch z českého tvůrčího kolektivu OKOLO bude hovořit o emblematickém hotelu Praha z komunistické éry, který v roce 2014 prošel demolicí. Přednášku zaměří na fenomén známý jako "souhrnné umění" (Gesamtkunstwerk), kde se architektura, design a umění staly jedním všeobjímajícím uměleckým konceptem. Štěch představí několik dalších projektů předních českých architektů a designérů pracujících v letech 1945 až 1989. Akce se uskuteční v ikonické brutalistické budově slovenského velvyslanectví, a tak návštěvníci získají jedinečnou šanci se skutečně ponořit do tohoto fascinujícího kulturního dědictví.

Výstavba hotelu Praha trvala šest let za pomoci nejmodernějších technologií, materiálů a interiérů, a také zdánlivě bezedného rozpočtu. Budova se stala nejluxusnějším hotelem v Československé socialistické republice a architektonickým symbolem pozdního komunistického režimu, který hotel téměř výhradně využíval pro účely strany. Ta ke spolupráci přizvala prestižní architekty a designéry: Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Zbyněk Hřivnáč, návrhář interiérů a nábytku, připravil interiérové koncepty a nápady pro zakomponování unikátních uměleckých děl řady umělců jako například Stanislava Libenského, Pavla Hlavy, Antonína Hepnara, Banjamina Hejlka. Po zhroucení komunistického režimu v Československu se hotel proměnil v komerční státem vlastněný pětihvězdičkový hotel a nakonec byl v roce 2014 zdemolován.

Před demolicí některé kusy zachránili soukromí sběratelé a muzea. Sbírku těchto částí bude možné vidět na výstavě "Hotel Praha" interiérové společnosti Sigmar (Londýn) a kolektivu OKOLO (Praha) v rámci programu Brompton Design District „Material Consequences" pod kurátorským dohledem studia Jane Withers během londýnského Design Festivalu, 15. - 23. září 2018.

ADAM ŠTĚCH
Umělecký teoretik, spisovatel a kurátor Adam Štěch se zaměřuje na design, architekturu a módu. Je spoluzakladatelem kolektivu OKOLO, který vydal desítky designových publikací a uspořádal výstavy v České republice i zahraničí. Od roku 2009 Štěch pracuje jako redaktor pražského časopisu Dolce Vita a v roce 2018 se stal redaktorem nového českého Vogue. Přispívá do publikací Wallpaper, Modernism, DAMN°, Cool Hunting, Domus, Architonic, Mark, Frame, A10 a Sight Unseen a spolupracoval s Phillips de Pury, Casa Mollino, Gubi, Designblok, Tolix, Verreum, Form, Design Museum Holon, Depot Basel, Bratislava Design Week, Vienna Design Week, Ziba, Dox, Qubus, Maharam a dalšími.

Vstup zdarma, rezervace přes Eventbrite nutná 

KAPACITA AKCE JE JIŽ NAPLNĚNA


Sklenička vína od 20:00 do 21:00

Součástí Brompton Design District

Organizováno ve spolupráci s Czech Tourism


 

 

Součástí serie       


  

Místo konání:

The Embassy of the Slovak Republic in London, 25 Kensington Palace Gardens, Kensington, London W8 4QY

Datum:

19.9.2018 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala