Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.2.2018 - 20.4.2018

Toyen a Běla Kolářová v Tate St Ives

Díla české surrealistky Marie Čermínové (Toyen) a výtvarnice a fotografky Běly Kolářové budou vytaveny v galerii Tate St Ives jako součást výstavy inspirované prací spisovatelky Virginie Woolfové. Výstava se zaměřuje na feministický pohled na krajinu, rodinný život a identitu v moderním a současném umění a prezentuje díla více než 80 autorů, včetně Laury Knight, Gwen John, Vanessy Bell a Winifred Nicholson.

Otevírací doba: Úterý - neděle 10.00–16.20

Vstupné: £10.50, ZDARMA členy Tate

Výstava poputuje také do Pallant House v Chichesteru, 26. května - 16. záři a The Fitzwilliam Museum v Cambridge, 2. října - 9. prosince 2018.

Výstava vznikla díky grantu Art Fund na kurátorskou práci Jonathana Ruffera.

Více informací o výstavě najdete na : http://www.tate.org.uk/whats-on/tate-st-ives/exhibition/virginia-woolf

TOYEN
Marie Čermínová neboli Toyen se narodila v roce 1902 na pražském  Smíchově. Byla členkou Devětsilu, jednou z nejvýznamějších postav českého surrealismu a osobitou a nepřehlédnutelnou umělkyní, která se proti tradiční roli ženy stavěla nejen stylem oblékání, ale i vyjadřováním. Její tvorba jí poskytovala osvobození od konvencí tehdejšího života stejně jako možnost sebevyjádření. Toyen se nebála ve své tvorbě zhmotnit nesouhlas s pokrytectvím v umění i společnosti a její erotické kresby a malby také výmluvně ukazují její otevřený postoj k lidské sexualitě. Většinu svého života strávila v Paříži, kam ji prvně mezi surrealistickou elitu zavedl Jiří Štýrský v roce 1925, se kterým tam pod vlivem tamních avantgardních umělců později založila artificialismus – směr snažící se oproti kubismu maximalizovat míru představivosti v umění.

BĚLA KOLÁŘOVÁ
Běla Kolářová se narodila v roce 1923 v Terezíně a v 60. letech spoluzaložila Skupinu Křižovatka, která formou umění oslovovala moderní svět a „přírodu stvořenou člověkem“. Přestože je často spojována se svým manželem, významným umělcem a básníkem Jiřím Kolářem, se kterým vytvářela i společná díla, našla si vlastní cestu, jak se prosadit. Nejprve se věnovala fotografickým experimentům v černé komoře, kde tiskla předměty do parafínu a za pomoci světla a fotografického papíru tvořila tzv. umělé negativy, později se věnovala kolážím a asamblážím, na které využívala předměty z každodenního života jako korálky, kancelářské sponky a žiletky. V 80.letech byli Kolářovi nuceni emigrovat a jejich cesta vedla do Paříže, kde zůstali až do roku 1999. Dílo Běly Kolářové se do povědomí  širší veřejnosti tak dostalo až právě v devadesátých letech, kdy ho začala soustavněji prezentovat v českých galeriích.

 

Součástí serie Společné století 

 

Místo konání:
Tate St Ives, Porthmeor Beach, St Ives TR26 1TG
Datum:

Od: 10.2.2018
Do: 20.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala