Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.2.2018 - 20.4.2018

Toyen, Běla Kolářová a Mária Bartuszová v Tate St Ives

Díla české surrealistky Marie Čermínové (Toyen), výtvarnice a fotografky Běly Kolářové a slovenské sochařky Márie Bartuszové budou vytaveny v galerii Tate St Ives jako součást výstavy inspirované prací spisovatelky Virginie Woolfové. Výstava se zaměřuje na feministický pohled na krajinu, rodinný život a identitu v moderním a současném umění a prezentuje díla více než 80 autorů, včetně Laury Knight, Gwen John, Vanessy Bell a Winifred Nicholson.

Otevírací doba: Úterý - neděle 10.00–16.20

Vstupné: £10.50, ZDARMA členy Tate

Výstava poputuje také do Pallant House v Chichesteru, 26. května - 16. záři a The Fitzwilliam Museum v Cambridge, 2. října - 9. prosince 2018.

Výstava vznikla díky grantu Art Fund na kurátorskou práci Jonathana Ruffera.

Více informací o výstavě najdete na : http://www.tate.org.uk/whats-on/tate-st-ives/exhibition/virginia-woolf

TOYEN
Marie Čermínová neboli Toyen se narodila v roce 1902 na pražském  Smíchově. Byla členkou Devětsilu, jednou z nejvýznamějších postav českého surrealismu a osobitou a nepřehlédnutelnou umělkyní, která se proti tradiční roli ženy stavěla nejen stylem oblékání, ale i vyjadřováním. Její tvorba jí poskytovala osvobození od konvencí tehdejšího života stejně jako možnost sebevyjádření. Toyen se nebála ve své tvorbě zhmotnit nesouhlas s pokrytectvím v umění i společnosti a její erotické kresby a malby také výmluvně ukazují její otevřený postoj k lidské sexualitě. Většinu svého života strávila v Paříži, kam ji prvně mezi surrealistickou elitu zavedl Jiří Štýrský v roce 1925, se kterým tam pod vlivem tamních avantgardních umělců později založila artificialismus – směr snažící se oproti kubismu maximalizovat míru představivosti v umění.

BĚLA KOLÁŘOVÁ
Běla Kolářová se narodila v roce 1923 v Terezíně a v 60. letech spoluzaložila Skupinu Křižovatka, která formou umění oslovovala moderní svět a „přírodu stvořenou člověkem“. Přestože je často spojována se svým manželem, významným umělcem a básníkem Jiřím Kolářem, se kterým vytvářela i společná díla, našla si vlastní cestu, jak se prosadit. Nejprve se věnovala fotografickým experimentům v černé komoře, kde tiskla předměty do parafínu a za pomoci světla a fotografického papíru tvořila tzv. umělé negativy, později se věnovala kolážím a asamblážím, na které využívala předměty z každodenního života jako korálky, kancelářské sponky a žiletky. V 80.letech byli Kolářovi nuceni emigrovat a jejich cesta vedla do Paříže, kde zůstali až do roku 1999. Dílo Běly Kolářové se do povědomí  širší veřejnosti tak dostalo až právě v devadesátých letech, kdy ho začala soustavněji prezentovat v českých galeriích.

MÁRIA BARTUZSOVÁ
Slovenská sochařka Mária Bartuzsová se narodila v roce 1936 v Praze, kde také v šedesátých letech dokončila studia na Výsoké škole umělecko-průmyslové. Krátce poté odešla do Košic, kde od té doby žila a pracovala. Její dílo se zakládá na „histolickém“ přístupu ke světu, který se soustředí na univerzální principy, na geometrické a organické prvky, a zahrnuje například také techniku pneumatického tvarování a odlévání sádry v balónových hmotách, které využívala pro svou práci zejména v 60. a 70.letech. Za života vystavovala převážně po Československu, v posledních letech byly ale její práce vystaveny na řadě mezinárodních výstav jako například na výstavě Les Promesses du passé v Paříži v roce 2010 a na retrospetkivní Maria Bartuszová: Provisional Forms ve varšavském Muzeu moderního umění v roce 2014. Dílo Márie Bartuzsové obohacuje například sbírky londýnského Tate a Centre du Pompidou v Paříži.

 

Součást série

 


Běla Kolářová: Seekers of Lice II, from the series Make up Drawings, 1976
Acrylic nails, nail varnish and cosmetics on paper
Section: STILL LIFE AND DOMESTICITYToyen (Marie Čermínová): Untitled, 1930-40, Photocollage
Section: INTIMACY AND THE SUBCONSCIOUSMária Bartuszová: Untitled, 1962-64, Vintage Bronze
Section: LANDSCAPE AND PLACE

 

Místo konání:
Tate St Ives, Porthmeor Beach, St Ives TR26 1TG
Datum:

Od: 10.2.2018
Do: 20.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala