Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.2.2018 - 16.2.2018

Ať je nás slyšet: experimentální hudební tvorba za evropské totality (1957-89)

Diskuze, koncerty a projekce v Lisabonu, 15-16. února /// Nezisková organizace z portugalského Barreira OUT.RA – Associação Cultural pořádá v lisabonském Goethe Institutu dvoudenní kulturní akci u příležitosti zakončení projektu Ať je nás slyšet (Unearthing the Music), který se soustředil na sbírání nahrávek, rozhovorů, článků a fotek spojených s experimentální hudební tvorbou z let 1957 až 1989 v zemích za železnou oponou.

Mezi hosty budou mimo jiné novinář a spisovatel Alexander Pehleman, novinářka, kurátorka a spoluzakladatelka projektu Easterdaze Lucia Udvardyova, kurátor Daniel Muzyczuk, česká badatelka a hudebnice Pavla Jonssonová, redaktor a editor magazínu The Wire Chris Bohn a hudebník a zakladatel hudebního vydavatelství Points East Chris Cutler.

Na akci  vystoupí Robert a Ronald Lippokovi (členové skupiny To Rococo Rot) jako Ornament & Verbrechen, ruský průkopník Nové vlny Alexey Borisov a členové Agon Orchestra, kteří společně s Chrisem Cutlerem a místními hudebníky zahrají skladby The Plastic People of the Universe.

Připravena je také projekce krátkých filmů jako „15 Corners of the World” o hudební legendě a autorovi alba Experimentální studio polského radia Eugeniuszovi Rudnikovi, nebo „Elektro Moskva” o vývoji elektronické hudby v bývalém Sovětském svazu.

Na programu konference je také portugalský křest knížky My Itinerary Has Been Monotonous for Quite a While, první publikovaná antologie básní Ivana Martina JIrouse, básníka, manažera skupiny The Plastic People of the Universe a legendární postavy českého undergroundu. Kniha vyšla ve skvělém překladu Marka Tomina a vydal ji Divus London ve spolupráci s Českým centrem v Londýně.Vstup zdarma.

Více informací o této akci a celém projektu najdete na www.umcseet.eu 

 

PROGRAM

Čtvrtek, 15. února

15:00 – Trans Osteuropa Express, přednáška Chris Bohna & Alexandera Pehlemanna

15:30 – Underground and Beyond, přednáška Daniela Muzyczuka

16:00 – Between Underground and Official spaces (uvádí Lucia Udvardyova, hosté: Robert Lippok, Ronald Lippok, Alexander Pehlemann, Chris Bohnem & Daniel Muzyczuk)

17:00 – přestávka

17:20 – projekce filmu „Behauptung des Raums - Wege unabhängiger Ausstellungskultur in der DDR“

19:00 – přestávka na večeři

20:30 – projekce filmu „ 15 Corners of the World“

22:15 – koncert Alexeje Borisova

22:45 – koncert dua Ornament & Verbrechen

 

Pátek, 16. února

15:00 –rozhovor Chrise Bohna s Chrisem Cutlerem

15:30 –  Alternative Czech Music in the 1980's, přednáška Pavly Jonssonové

16:00 – Punk, counterculture, DIY & opposition (uvádí Tony Herrington, hosté: Chris Cutler, Paula Guerra, Pavla Jonssonova, Alexander Pehlemann & Alexei Borisov) 

17:00 – přestávka

17:20 – projekce filmu „East Punk Memories“

19:00 – přestávka na večeři

20:30 – projekce filmu „Elektro Moskva“

22:15 – HudbaThe Plastic People Of The Universe (hrají členové orchestru Agon a hosté Chris Cutler, Vítor Rua, Carlos Zíngaro and Manuel Guimarães)

 

 

 

 

Místo konání:

Goethe Institut Lisbon, Campo Mártires da Pátria, 37, 1169-016 Lisboa, Portugal

Datum:

Od: 15.2.2018
Do: 16.2.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala