Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.2.2017 19:00

Nedaleko černé vlajky

Dvě nezávislé fotoreportérky se podělí o své jedinečné zážitky z reportážních cest zaměřených na konflikty v Sýrii a Iráku, válce proti ISIS a jejímu dopadu na život civilistů.

České centrum Londýn a londýnský Frontline Club představí Jarmilu Štukovou a Lenku Klicperovou, dvě výjjimečné české fotoreportérky, které v posledních třech letech sledují průběh boje proti Islámskémun státu (IS). Diskuse o jejich zkušenostech z tohoto regionu a výzvách, kterým nezávislé fotoreportérky - ženy musí čelit bude doplněna fotografiemi a videem ze Sýrie a Iráku.

Do Iráku a Sýrie cestovaly Lenka a Jarmila často a zaměřily se na vojáky a každodenní utrpení civilistů. Pohybovaly se v předních liniích blízko Mosulu, dělaly rozhovory se zajatými členy IS v Kirkuku, dostaly se do Kobani v Severni Sýrii či k řece Eufrat. Mezi jinými zachytily příběh Jednotky ochrany žen (YPJ) v začátcích konfliktu. Navštívily mnoho uprchlických táborů v Iráku a uprchlíků žijících v náročných a nebezpečných podmínkách v Erbilu. Cestovaly do Sindžáru, v době kdy byl pod kontrolou Islámského státu a zdokumentovaly bojovou strategii geril Kurdské strany pracujících (PKK) a znovu se do města vrátily po jeho osvobození.

Debatu povede Gabrielle Fonseca Johnson z agentury Reuters.

Biografie:

Lenka Klicperová
Lenka je novinářka a fotografka. Posledních 15 let pracuje jako šéfredaktorka časopisu Lidé a Země. Tento časopis patří mezi jeden z nejdéle vydávaných v České republice - první vydání vyšlo v roce 1951. Je zaměřen především na cestovatelské reportáže ze zahraničí. Měla možnost navštívit a pracovat v mnoha afrických zemích. V poslední době se zaměřuje na zpravodajství z Afghánistánu, Iráku a Sýrie. Věnuje se i ženským tématům jako jsou útoky kyselinou v Indii, masové znásilňování v Demokratické republice Kongo, ženskou obřízku v Keni, uprchlíky v Čadu, dětské vojáky v Ugandě.
V roce 2008 se stala zakládající členkou Femisphery, novinářské organizace zaměřené na ženská témata v rozvojových zemích.
Po reportážích ze severní Sýrie, spoluzaložila veřejnou sbírku peněz s názvem SOS Kobaní na pomoc zničenému městu.
lenkaklicperova.cz

Jarmila Štuková
Uznávaná česká fotografka a filmová dokumentaristka se zaměřuje na země trpící válkou, chudobou a sociálními problémy. Mezi dalšími tématy, zdokumentovala dětskou prostituci v Etiopii, zemětřesení na Haiti, útoky kyselinou v Indii, žehlení prsů žen v Kamerunu, násilí na ženách v Afghánistánu nebo na předních liniích v Iráku. Získala již pětkrát první cenu v soutěži Czech Press Photo, a to za kolekci fotografií z Etiopie, Haiti a Iráku a za společná vida s Lenkou Klicperovou a manželem Andrejem Štukem.
Je také spoluzakladatelkou One Blood - projektu sledujícího mladé talentované lidi z nejrůznějších subkultur. Zdokumentovala příběh brakedance tanečníků v pásmu Gaza, mladého rappera ze slumu v Ugandě, boxerky z Kambodže, skateboardistů z Bangladéše a pouličních umělců v Iráku. Teď mimo jiné natáčí dokumentární film o dívce zraněné během kyselinových útoků a příběhy bojovníků proti Islámskému státu v severním Iráku.
www.jarmila-stukova.com


Vstupenky: £12.50/£10.00
Rezervace online


Akce je pořádána ve spolupráci s Frontline Club.


Úvodní fotografie:
Jarmila Štuková : Hořící peklo u Qayyarah
Město Qayyarah leží nedaleko od Mosulu, kde nyní probíhá jedna z největších vojenských operací proti Islámskému státu. Qayyarah ovládali islamisté dva roky. V červnu 2016 se museli před iráckou armádou stáhnout. Nežprchli, zapálili ropné vrty v okolí města. Qayyara se potýká s obrovskou ekologickou katastrofou – další zničující důsledek války proti IS.Fotografie z Iráku a Sýrie


Jarmila Štuková: Truchlení v Bagdádu
V červenci 2016 došlo v Bagdádu k jednomu z největších teroristických útoků za poslední desetiletí. Při dvou explozích tu zahynulo více než 200, další stovky byly zraněny. K atentátu se přihlásil Islámský stát. Fotografie zachycuje smuteční shromáždění na místě atentátu, které mělo připomenout nejen oběti atentátu, ale také demonstrovat soudržnost šíitů a sunnitů i dalších menšin žijících v Iráku.Lenka Klicperová: Válka na Eufratu
Malá jednotka Syrian Democratic Forces (SDF) se vrací z bitvy proti Islámskému státu nedaleko přehrady Tishrin na Eufratu. Má za sebou čtyřhodinovou bitvu, kdy byli neustále pod palbou a islamisté do útoku proti nim zapojili dokonce tank. Přehrada Tishrin byla důležitým strategickým místem, o které převážně kurdsko-arabské jednotky sváděly tvrdé boje s islamisty.Lenka Klicperová: Dětství na troskách v Kobaní
Malá vnučka pan Abdula Mista stojí v ruinách rodinného domu v severosyrském Kobaní. Město bylo z více než 80% zničeno v bojích s Islámským státem. Stalo se symbolem odporu Kurdů proti islamistům, zejména v začátcích bitvy o Kobaní, kdy kurdské jednotky bojovali s nesmírnou statečností proti obrovské přesile.Lenka Klicperová: Žal jezídek
Pětice jezídských žen přežívá v rozestavěné budově v iráckém Erbílu. Musely se svými dětmi uprchnout ze Sindžáru, který v srpnu 2014 napadl Islámský stát. Jejich manželé přišli při mimořádně rychlém a krutém přepadu o život.  Jezídské ženy se staly předmětem teroru. Několik tisíc z nich zajal IS a učinil z nich sexuální otrokyně. Mnohé zůstávají v zajetí dodnes.Jarmila Štuková: Útok na frontové linii u Qayyarah
Na jih od města Qayyarah se posunula frontová linie s IMG_2695 – Lenka Klicperová: Dětství na troskách v Kobaní. 
Malá vnučka pan Abdula Mista stojí v ruinách rodinného domu v severosyrském Kobaní. Město bylo z více než 80% zničeno v bojích s Islámským státem. Stalo se symbolem odporu Kurdů proti islamistům, zejména v začátcích bitvy o Kobaní, kdy kurdské jednotky bojovali s nesmírnou statečností proti obrovské přesile. 
Islámským státem. Qayyarah leží nedaleko od Mosulu, které jako jediné město v Iráku ještě islamisté částečně ovládají. Iráčtí vojáci zde čelí neustálým útokům sniperů a hlavně nejnebezpečnější zbrani islamistů – sebevražedným atentátníkům v autech naloženými výbušninami. Iráčtí vojáci jsou špatně vybavení, nemají ani kompletní uniformy. Jsou také v boji často velice neopatrní, což vede ke zbytečným obětem na životech.

 

 

Místo konání:

Frontline Club, London

Datum:

16.2.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala