Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.6.2018 - 29.6.2018

Pocta Dagmar Hochové

První britská výstava fotografií přední české fotogafky Dagmar Hochové (1926-2012) známé především díky svému humanistickému a dokumentárnímu přístupu.

Její intenzivní černobílé fotografie ze života obyčejných lidí v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech doplňují snímky dokumentující zásadní momenty československé historie jako například Pražské jaro či Sametovou revoluci. Objektiv Dagmar Hochové nám tak zprostředkovává celistvý obraz života v komunistickém Československu a přitom ctí výjimečnost každodenního života.

Dílo Hochové srší energií  a humorem a vyjadřuje jasný názor na společnost stejně jako její kritiku, přičemž daleko přesahuje dílo fotografčiných současníků a poskytuje silné svědectví o době a lidech.

Dagmar Hochová vystudovala v Praze fotografii pod vedením avantgardního fotografa Jaromíra Funkeho, načež pracovala na volné noze pro české noviny a časopisy. Během komunistické éry v Československu byla známá především svými fotografiemi dětí, ale její záběr byl mnohem širší – fotila lidi na okraji společnosti, seniory, veterány, odmítané umělce a intelektuály, všechny, kteří nějakým způsobem nezapadali do obrazu bezproblémové a rozvinuté společnosti. Hochová se proslavila cykly fotografií jako Svatomatějská pouť, Děti, Páry, Svátky a oslavy, na kterých pracovala od padesátých let, a které byly zveřejněny po Sametové revoluci. V roce 2000 získala za vynikající umělecké výsledky medaili Za zásluhy.

Její dílo vlastní sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravská galerie v Brně,  Muzeum Folkwang v německém Essenu, Národní galerie v Praze a galerie Municipale dz Chateau d’Eau, Tolouse.

Kurátor výstavy: Jiří Pátek

Vernisáž: Úterý 19. června 2018, 18:30-21:00


Výstava potrvá od 20. do 29. června 2018
Otevírací doba galerie: po-pá, 10:00-18:00
12 Star Gallery, Europe House, 32 Smith Square, London SW1P 3EU
Vstup zdarma

Ilustrační obrázek: Dagmar Hochová: Dvě na mostě, 1959

Výstavu pořádá České centrum v Londýně ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně, Zastoupením Evropské komise ve Velké Británii. Za podpory společnosti Techo.


 

Součástí serie

 
Dagmar Hochová: Václavské náměstí, Praha, srpen 1968


Dagmar Hochová: Bez názvu, z cyklu Děti, 1971


Dagmar Hochová: Diváci přihlížející spartakiádnímu průvodu, Praha 1965


 

Místo konání:

12 Star Gallery, Europe House, 32 Smith Square, London SW1P 3EU

Datum:

Od: 20.6.2018
Do: 29.6.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala