Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.10.2015 - 18.10.2015

Výstava Jakuba Špaňhela ve Frameless Gallery

Jakub Špaňhel patří mezi nejvýraznější postavy současné české výtvarné scény. Přestože mu ještě není čtyřicet let, jeho dílo se obecně považuje za klíčovou součást dnešního výtvarného kánonu. Jeho styl je nezaměnitelný a sebevědomý, takže současně dráždí i přitahuje diváky a kritiky doma i v zahraničí. Schopnost velkolepého a radikálního gesta se v něm snoubí s citem pro malířskou nebo architektonickou tradici, kterou se ovšem Špaňhel nikdy nenechá esteticky svazovat, ale naopak ji využívá se svrchovanou svobodou umělce.

Není náhoda, že Špaňhelova plátna visí v prestižních českých i zahraničních sbírkách, protože originálním způsobem rozvíjejí soudobou středoevropskou malbu. Střední Evropa je bohatá na tragické dějiny a stěží postižitelná geograficky, ale o to snadnější je definovatelná kulturně jako místo, kde se František Kupka setkává s Franzem Kafkou nebo Milanem Kunderou, László Moholy-Nagy s Witoldem Lutoslawským nebo Georgem Lukácsem a Gustav Klimt se Sigmundem Freudem nebo Ludwigem Wittgensteinem.

Ve střední Evropě se stírá rozdíl mezi periférií a centrem, takže v bývalém východním Německu se rodí světový věhlas Nové lipské školy. Před Neo Rauchem a dalšími představiteli této výtvarné generace ale v Sasku vyrůstal Georg Baselitz, kterého v polovině 50. let v tehdejší komunistické NDR odmítli přijmout ke studiu na drážďanské akademii. A v Horní Lužici prožíval v době nacistického režimu a války své mládí Gerhard Richter.     

Podobně i karvinský rodák Jakub Špaňhel odešel nejprve v 90. letech studovat malbu do Prahy, aby poté strávil delší čas v Berlíně a ze svého „periferního pohledu“ českého umělce osvětlil kosmopolitnímu publiku německé metropole, jaký smysl a formu může mít expresivní malba v dnešní postmoderně digitalizované realitě. Periferní zkušenost je totiž vždy nová a jasnější, a proto proniká ostřeji a razantněji do zdánlivě samozřejmého provozu a zkušeností velkoměst. Právě s touto razancí a jasnozřivostí Špaňhelových obrazů, kterou obdivují diváci ve střední Evropě, se nyní mohou seznámit i návštěvníci jeho londýnské výstavy ve Frameless Gallery.

Text: Jiří Přibáň

http://www.artlist.cz/en/jakub-spanhel-101174/

Zahájení výstavy:  Středa 7. října, 18:00-21:00

Otevírací doba:
11 – 18 hod
Úterý - sobota nebo dle dohody

www.framelessgallery.com


Kostel, akryl, 115 x 90 cm , 2013


Central Bank of Brazil, akryl, 250 x 200 cm, 2009


Stephansdom Vienna, akryl, 220 x 160 cm, 2015
Místo konání:

Project Space in Mayfair, at 18 Maddox Street, London W1S 1PL

Datum:

Od: 7.10.2015
Do: 18.10.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala