Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.4.2017 - 11.6.2017

Pavla a Lucia Sceranková: Povrchové napětí

Pump House Gallery a České centrum v Londýně představí nové i stávající dílo sester Pavly a Lucie Scerankových, jedná se o první velkou výstavu umělkyň ve Velké Británii. Exhibice sdružuje skupinu prací odrážející konstelaci vizuálních, materiálních a koncepčních vjemů, které formují tvorbu a techniku umělkyň. Pavla a Lucia Sceranková vytvořily exhibici i v návaznosti na unikátní architekturu galerie a její umístění v prostředí Battersea Parku

Otevření výstavy: 11. dubna 2017, 18:30 - 20:30 hod

Otevírací doba: Středa - neděle 11:00 – 17:00 hod.
Free entry


Pavliny sochařské instalace a video instalace se vyznačují především minimalismem, jemným humorem a citlivým vztahem ke svému okolí. Její dílo zve diváka ke hravé spolupráci a zkoumání hranice mezi vnímáním a skutečností. Lucia vytváří fotografické a sochařské instalace, které často vychází z jejího bezprostředního okolí a přetváří realitu do iluze a fikce.

Součástí výstavy bude i Luciina nová venkovní instalace v zahradní fontáně. Toto kinetické dílo rozšiřující výstavu do prostoru parku vychází z mnoha koncepčních a estetických podnětů, včetně nedávné Luciiny rešerše historie fontán v rámci Festival of Britain. Poté, co umělkyně v létě 2016 fontánu navštívila se nechala inspirovat britskou modernistickou architekturou Edwarda Millse a jeho instalací Abacus Screen, která byla vytvořena v roce 1951 a umístěna na Southbank v Londýně.

I díky tomuto studiu se Lucii v jejím díle daří vyzvednout průnik sochařství a fotografie s architekturou. Jádrem celé výstavy je téma napětí; napětí mezi prací dvou umělkyň; fyzické napětí ukrývající se v jednotlivých dílech a napětí vznikající výzvou umělců k interakci návštěvníků.

Přítomný element rizika a napětí v rámci výstavy je propojen skrze park a instalace takto vyzývá návštěvníky k vnímání výstavy jako celku a zamyšlení se nad konceptem výstavy ve specifickém prostředí Battersea Parku.


-----

PAVLA SCERANKOVÁ  (*1980)
Pavla se narodila v roce 1980 ve slovenských Košicích, aktuálně žije a tvoří v Praze.
Studovala na pražské Akademii výtvarného umění, kde získala v roce 2011 doktorát. Rok strávila studiem s Tonym Craggem v Berlíně a byla vybrána do tamního prestižního programu Artists-in-Residence. Od roku 2015 vede společně s Dušanem Záhoranským Ateliér intermediální tvorby na Akademii výtvarných umění. Již dvakrát byla nominována na hlavní české ocenění pro mladé umělce - Cenu Jindřicha Chalupeckého (2007 a 2015). Umělkyně se také podílela na četných mezinárodních skupinových výstavách, jako například Model (Rudolfinum, Praha, 2015) nebo Europe Europe  (Astrup Fearnley Museum v Oslo, 2014) kurátorované Gunnarem Kvaranem a Hansem Ulrich Olbristem.
Pavla byla oceněná Cenou Václava Chada (2009) a cenou Cyprian Award (2007). Spolu s Evou Koťátkovou a Kateřinou Šedou je považována za jednoho z nejvýznamnějších umělců své generace pracujícího v Praze. Pravidelně svou práci představuje v samostatných výstavách v prestižních galeriích v České republice a na Slovensku. Její díla lze nalézt ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Slovenské národní galerie v Bratislavě a v mnoha soukromých evropských sbírkách. Pavla má také mnoho zkušeností s architektonickým řešením dětských hřišť a často navrhuje řešení veřejných prostor.
www.scerankova.wz.cz  

LUCIA Sceranková (* 1985)
Lucia se narodila v roce 1985 v Košicích na Slovensku, žije a pracuje v Praze a v Londýně. Studovala malbu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, mezi lety 2009 a 2011 studovala společně s Vladimírem Skreplem na pražské Akademii výtvarného umění. Zúčastnila se výměnného programu na Vysoké škole umění a kultury v Newcastle ve Velké Británii a v roce 2012 byla rezidenčním umělcem Cité Internationale des Arts v Paříži.
V roce 2014 byla nominována na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Její dílo bylo představeno v rámci několika samostatných i skupinových výstav v České republice, na Slovensku a v Evropě včetně například brněnské galerie Fait, pražských galerií Fotograf Gallery, Galerie 35m2 a Futura Karlin Studios nebo Cité Internationale des Arts v Paříži.
www.luciascerankova.com

Ilustrační fotografie:
Pavla Sceranková, Výzkum, 2015 
Tisk na foto tapetu, 350 x 235 cm

Foto: Hynek Alt
S laskavým svolením umělkyně a Drdova Gallery v Praze


--------

Výstavu iniciovalo České centrum v Londýně a je organizována ve spolupráci s Pump House Gallery a kurátorovaná Pump House Gallery a kurátorkou Lily Hall.

Za podpory The Elephant Trust; Ministerstva kultury České republiky a Zastupitelství Slovenské republiky v Londýně 


 

 

 
 


Lucia Sceranková, Střet, 2014
Digitální tisk, 36 x 24 cm
S laskavým svolením umělkyně a galerie Zahorian & Van Espen, Praha
Sbírky Fait Gallery, BrnoLucia Sceranková, Mramor, 2012
Digitální tisk, 90 x 60 cm
S laskavým svolením umělkyně a galerie Zahorian & Van Espen, Praha
Sbírky Fait Gallery, Brno aArstervis & Nadácia SPPLucia Sceranková, Schody, 2015
Lambda tisk, 125 x 154 cm
S laskavým svolením umělkyně a galerie Zahorian & Van Espen, PrahaPavla Sceranková, Buď a nebo2010
Rozbitá lampa, rádiové antény, různé rozměry
S laskavým svolením umelkyně
Soukromá sbírka


 

 

 

 

 

 Místo konání:

PumpHouse Gallery, Battersea Park, London, SW11 4NJ

Datum:

Od: 12.4.2017
Do: 11.6.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala