Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.9.2015 18:00

Výzva pro české kurátory - rezidence v Delfina Foundation

Nadace Delfina (ND) je nezávislá nezisková organizace, která v Británii za pomoci mezinárodních partnerů podporuje umělecké talenty a usnadňuje výměnu rezidencí a veřejných akcí jako jsou workshopy nebo výstavy.

Díky podpoře Divadelního ústavu – Institutu umění, jeho programu tvůrčích rezidencí a Českému centru v Londýně nabízí nadace Delfina šestitýdenní rezidenci pro kurátora s českým občanstvím, který žije a pracuje v České republice. Rezidence potrvá od 12. ledna do 16. února 2016. 

Nadace během pobytu zajistí řadu událostí a aktivit, které rezidentům umožní: 

 • výzkum a vývoj v oblastech zájmu rezidenta
 • rozvoj dovedností pomocí odborné přípravy a mentoringu
 • přístup k informacím a zdrojům díky samostudiu, exkurzím a workshopům
 • účast na interních i veřejných akcích

Program je navržen hlavně pro absolventy nebo kurátory s omezenými mezinárodními zkušenostmi.

PRO VYBRANÉHO KURÁTORA JE K DISPOZICI:

 • Šestitýdenní rezidence v Londýně včetně jedné zpáteční economy letenky a finančních prostředků na jídlo/stravné a materiály;
 • Jednolůžkový pokoj v nadaci se společným vybavením (prádelna, kuchyně a jídelna)
 • Příležitost zapojit se do umělecké scény ve Velké Británii díky plánovaným i neplánovaným aktivitám a volnému času
 • Možnost zapojení do plánovaných skupinových aktivit a návštěv kulturních organizací ve Velké Británii

POŽADAVKY:

 • občan České republiky, který aktuálně žije a pracuje v České republice;
 • hledání příležitosti pro rozvoj praktických dovedností a nápadů pro kurátorskou práci
 • schopnost vysvětlit, jaký přínos může mít zkušenost s mezinárodní rezidencí pro rozvoj kariéry
 • velmi dobrá znalost angličtiny

 Je nutné, aby měl žadatel vysokoškolské vzdělání v daném oboru.

 POSTUP PŘI PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTI:

Žadatel by měl předložit:

 • Vyplněnou žádost v angličtině
 • Životopis s podrobným popisem projektů, výstav, workshopů a rezidencí z poslední doby
 • Ukázku psaného projevu (esej, umělecký profil, novinový článek atd.)
 • Alespoň 8 fotografií ve vysoké kvalitě s realizovanými projekty nebo výstavami. Některé fotografie se mohou týkat nerealizovaných akcí.
 • Kontaktní údaje jednoho garanta.

Prosím předkládejte pouze elektronické verze výše uvedených dokumentů a zašlete je na emailovou adresu: rezidence@institutumeni.cz

Termín pro podání žádostí je:  14. září 2015 18.00 GMT

Žadatelé budou o rozhodnutí panelu informováni v půlce října 2015.


O NADACI DELFINA

Nadace Delfina (ND) je mnohem více než největší londýnský mezinárodní rezidenční program – je to domov, který podporuje a vychovává budoucí generaci současných umělců, kurátorů a filozofů.

Její sídlo se nachází v nově zrekonstruovaném komplexu edwardovských domů blízko Buckinghamského paláce. ND je nezávislá nezisková organizace, která v Británii za pomoci mezinárodních partnerů podporuje umělecké talenty a usnadňuje výměnu rezidencí a veřejných akcí jako jsou workshopy nebo výstavy. Aktuální fotogalerie našich nových prostor je k dispozici na Wallpaper* (pro přístup na stránku prosím klikněte na odkaz).

Nadace byla založena uměleckou filantropkou Delfinou Entrecanales CBE a nyní je následníkem Delfina Studio Trust. Mezi lety 1988 a 2006 podpořilo Delfina Studio obrovské množství umělců, rezidencí a výstav. Mezi umělce, kteří tímto studiem prošli, se řadí více než desítka nominovaných na Turner Prize, například Mark Wallinger, Jane & Louise Wilson, Tacita Dean, Martin Creed a Glenn Brown či etablovaní umělci jako Chantal Joffe, Michael Raedecker, Hangue Yang, EsraErsen,WimDelvoye a Khalil Rabah.

ND je svou historii hrdá a je pro ni čest na ni navázat. Díky mezinárodnímu působení hostila nadace během posledních šesti let umělce z 18 různých zemí se zaměřením na oblast Středního východu a jižní Asii. Podporujeme vznik nových uměleckých děl a programů, často ve spolupráci s předními britskými institucemi jako Tate, Victoria & Albert Museum, Serpentine Gallery a Frieze Art Fair i mezinárodními organizacemi jako MACBA v Barceloně, Videobrasil v São Paulu, ArtSchool Palestine v Ramalláhu a Art Dubaj – abychom uvedli jen některé z nich.

Naši práci sledují významní odborníci v oblasti umění a mezi naše příznivce se řadí patroni, kurátoři, významní sběratelé umění i široká veřejnost. Během posledního roku se naše práce objevila v periodikách jako Financial Times, The Independent, New York Times, Art Review, Frieze, ArtAsiaPacific, Artforum a The Art Newspaper.


INSTITUT UMĚNÍ – DIVADELNÍ ÚSTAV A JEHO RESIDENČNÍ PROGRAM

IDU nabízí Program tvůrčích rezidencí, který spočívá v koordinaci a zajištění rezidenčních pobytů umělcům. Tento program běží již od roku 2004 a je navržen tak, aby zviditelňoval mezinárodní spolupráci a komunikaci a hlavně poskytoval umělcům čas a prostor pro vytváření nových děl. Poskytuje také českým umělcům vycestovat za hranice, zatímco zahraničním umělcům na české půdě se snaží pomoci poskytováním místních kontaktů.

Projekt výměnných tvůrčích pobytů usiluje o zapojení českých autorů do mezinárodní komunikace v nejrůznějších uměleckých oborech. Vedle vysílání českých umělců do zahraničí se Institut umění zároveň stará o přijímané umělce včetně zajištění kontaktů na české umělecké scéně. Jako zprostředkovatel, se Institut umění snaží aktivně hledat partnery pro dlouhodobé spolupráce, jak v České republice, tak v zahraničí. Dále Institut umění vyhlašuje residenční open cally, pořádá workshopy a zajišťuje servis českým i zahraničním účastníkům. V letech 2004-2014 proběhlo vice než 200 residenčních pobytů, na nichž se podílelo 176 českých a zahraničních umělců.

http://www.culturenet.cz/en/


 O ČESKÉM CENTRU V LONDÝNĚ

Posláním Českého centra je aktivně propagovat Českou republiku  a prezentovat českou kulturu ve Spojeném království. Jeho aktivity zahrnují výtvarné a dramatické umění, film, literaturu, hudbu, architekturu, design a módu. České centrum pořádá své vlastní akce, ale nabízí také podporu ostatním uskupením, které ve Spojeném království pořádají akce vztahující se k České republice.

Centrum také usiluje o zlepšení kulturních vztahů mezi Spojeným královstvím a Českou republikou a podporuje kurátorské pobyty, mediální exkurze a umělecké rezidence.

České centrum v Londýně se otevřelo v roce 1993 a je nepolitickou organizací podporovanou Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. Patří do celosvětové sítě 21 Českých center, které působí v 19 zemích a třech světadílech.

www.czechcentre.org.uk

 

Místo konání:

Deadline for applications: 14 September 2015 18.00 GMT, Residency period: 12 January- 16 February 2016

Datum:

14.9.2015 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala