Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.10.2018 19:15

Evropský grafický román: kreslení nevyřčených příběhů

Grafický román se v poslední době často stává nezvyklou platformou, na níž evropští umělci a spisovatelé konfrontují složité i nevyřčené příběhy dvacátého století.

Potkejte se s českými umělci Tomášem Kučerovskému a Toy Box, dvěma ze třinácti autorů knihy Ještě jsme ve válce, a německo-americkou spisovatelkou a ilustrátorkou Norou Krug, autorkou knihy Heimat. Dovíte se, co je vedlo k tomu, aby své osobní i kolektivní příběhy zpracovali v grafické formě, i to, jak knihy vznikaly.

Knihy Stále jsme ve válce se v originální české edici prodalo více než 13 000 výtisků. Dokumentární komiks se nese ve stylu knihy Maus od Arta Spiegelmana a spojuje orální historii se skvělým výtvarným zpracováním. Přináší třináct svědectví lidí, kteří zažili totalitní režim, ať už ten nacistický nebo komunistický.

Heimat Nory Krug je silnou a velmi dojemnou grafickou autobiografií, která se zabývá identitou, vinou a tím, co znamená domov pro poválečného Němce. Nora ve své knize čtenáře provází pátráním po osudechčlenů její rodiny za nacistického režimu, a graficky znázorňuje svou cestu do země, která je stále poznamenaná válkou.

Tomáš Kučerovský
Tumáš Kučerovský, ilustrátor na volné noze, žije v Brně, kde studuje architekturu na Vysokém učení technickém. Jeho práce zahrnuje přebaly knih, ilustrace článků, reklamu, storyboards, stolní hry a herní návrhy. Je nakladatelem a šéfredaktorem komiksového časopisu Aargh! a podílel se také na několika komiksových sbírkách. Od roku 2012 vydává komiksový miniseriál v časopisu Nový prostor, který prodávají lidé bez domova a lidé sociálně znevýhodnění. V roce 2012 vyšel soubor výtvarných monografií ZOOOM 1. Podílel se i na více než třiceti výstavách v České republice a v zahraničí.
www.tomaskucerovsky.tk   
www.instagram.com/tomaskucerovsky

Toy Box
Toy Box je jednou z mála českých komiksových autorek. Vystudovala interaktivní média a mediální komunikaci na škole Art Campus Prague a scénografii na Divadelní akademii múzických umění (DAMU). Její práce zahrnuje ilustrace titulních stran časopisu Nový prostor, komiksového časopisu Ukradený a obálky literárního časopisu A2. Pracuje také na filmových a divadelních projektech, ilustrovala první část knihy tzv. městských legend (urban legends) Černá sanitka a přispívá do komiksových časopisů Aargh! a Zkrat.
https://toybox.cz/

Nora Krug
Nora Krug je německo-americká autorka, ilustrátorka a docentka ilustračního programu na Parsons School of Design v New Yorku. Její kresby a vizuální vyprávění se objevily v časopisech The New York Times, Guardian nebo le Monde Diplomatique a v několika antologiích. Její práce byla oceněna řadou cen a vyznamenání, dočkala se mezinárodních výstav a její animace byly k vidění i na Sundance Film Festival.
http://nora-krug.com/

Debatu povede Paul Gravett.

Paul Gravett je londýnský novinář, kurátor, spisovatel a hlasatel, který sevydáváním komiksů zabývá od roku 1981. Založil časopis Escape Magazine a každý měsíc píše články do britského časopisu Comics International a ArtReview. Přispívá do několika periodik, mezi nimi například The Guardian, The Comics Journal, Comic Art, Comics International, Time Out, Blueprint, Neo, The Bookseller, The Daily Telegraph a Dazed & Confused.

VSTUPNÉ: £10 / £7

Ve spolupráci s Britskou knihovou a nakladatelstvím Karolinum, za podpory CzechLit- Českého literárního centra (částí Moravské zemské knihovny), Post Bellum, Ústavu pro studium totalitních režimů a nakladatelství Argo.

Součástí serie    

  

 

 

 

 

 

  

 

 

Místo konání:

British Library, 96 Euston Rd, London NW1 2DB

Datum:

16.10.2018 19:15

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala