Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.6.2015 - 15.6.2015

WE, Ravioli Me Away a Gelbart: Post-konzumní Plastic People

V místě, kde se potkává současné umění a populární hudba, představí „Post-konzumní Plastic People“ tři hudební performance londýnských skupin WE, Ravioli Me Away a Gelbart. Formát popového koncertu použijí ke zkoumání vztahů v oblastech politiky, technologií, genderu a identity.

WE představuje terénní nahrávky z havarijního pásma kulturního průmyslu. Fragmenty osmdesátkových klubových hvězd, jež byly propasírovány cedníkem sedmdesátkového elektro popu a slepeny melodií béčkových slaďáků, tu nejsou prodávány jako elegantní remix klasiků, ale naopak ponechány všanc hnilobě jako hromada zlevněných cédéček v opuštěném Tescu. WE je spíše prověrka limitů popu než kapela – čtyři individua provizorně potlačená identickými černými krabicemi představují pokažený lidský stroj na pronikavé syntetizátorové groovy, bizarní kytarové melodie, zkreslené bicí a saxofon pro zvláštní příležitosti. WE si vypůjčili strategie od oblíbených Residents, Devo a Laibachu a nahradili individuální JÁ kolektivním MY, aby proměnili něžné lovesongy v hrozivá poselství odvety a melodie vojenských pochodů s dvojznačnými texty: WE Want to Hold Your Hand / ChceME se vámi držet za ruce – WE Will Always Love You / Vždycky vás budeME milovat – WE Will Be Your Father Figure / BudeME vám Otcem. WE transponují monstrózní, násilný a traumatický revoluční proces rozrušování identity do pluralizovaného popu.

Ravioli Me Away je ryze dívčí přijazzlá post-pop-punková hip-funková formace, která používá kostýmy, rekvizity a videoprojekce k posílení basů inspirovaných kapelou Slits a k umocnění svého Casio popového zvuku i chladných bicích ala Mo Tucker. Stylově schizofrenní kapela volně vykrádá bohatou historii subkultur a mísí vše dohromady do pochroumaných novovlnných kalypsoklubových hitů, přičemž infikuje feministický pop dadaistickým zmatkem.

Gelbartova vášeň pro analogové zvuky a levné technologie mu pomohla rozvinout značnou praxi v kladení otázek po vztazích mezi lidmi, věcmi a technologickým prostředím. Gelbart pracuje u filmu a zároveň se věnuje vlastnímu psaní a hudbě. Jeho nahrávky jsou soundtracky do světa obývaného podivnými tvory – vražednou zeleninou a křečky animovanými v tancích z bojišť první světové války. 

https://www.youtube.com/watch?v=At3qCYDyUJI


WE: www.kollectiv.co.uk/WE 
Ravioli Me Away: www.raviolimeaway.co.uk
Gelbart: www.gelbartcorp.com

Podpora: Czech Centre London

Přednáška je organizována Are ve spolupráci se Studiem Hrdinů.

Program Are  je podporován Ministerstvem kultury ČR a MHMP.Místo konání:
STUDIO HRDINŮ, Praha & Plato, Ostrava
Datum:

Od: 14.6.2015
Do: 15.6.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala