Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.2.2019 - 27.5.2019

Zorka Ságlová na výstavě Still I Rise: Feminisms, Gender, Resistance

Fotografie známé česká umělkyně Zorky Ságlové budou součástí výstavy Still I Rise. Přední světová skupinová expozice se věnuje odbojovým hnutím a různým způsobům života z genderové perspektivy od konce devatenáctého století až do dnešních dní v různých koutech světa.

Přes sto exponátů od více než čtyřicítky umělců představuje způsob, jakým vzdor vnímají a zachycují výtvarní umělci, spisovatelé, architekti, designéři a aktivisté, ať už ve své samostatné či skupinové tvorbě. V celosvětovém kontextu nalezneme odkazy na nedávná povstání a demonstrace, jejichž hlavními představitelkami byly ženy. Nechybí zde americká Women´s Strike, ani hnutí Black Lives Matter, při jehož zrodu hrály ženy stěžejní roli.

Nutnost svobody je také příznačná pro práci Zorky Ságlové. V období normalizace v 70. letech byl na její díla uvalen zákaz prodeje a veřejného vystavování. To ji vedlo k tomu, že začala využívat volná prostranství, na kterých organizovala umělecké happeningy pro úzkou skupinu přátel. Je považována za jednu z prvních umělkyň směru ´land-art´ ve střední a východní Evropě.

Jádrem Still I Rise je myšlenka spolupráce, vzniku sounáležitosti a rovnosti. V prostorách galerie se uskuteční diskuze, workshopy a vystoupení, které tak vytvoří ideální prostředí pro sdílení zážitků i názorů. Výstava vznikla díky spolupráci mezi Nottingham Contemporary a De La Warr Pavilion v Bexhillu. Kurátory výstavy jsou Irene Aristizábal (Nottingham Contemporary), Rosie Cooper (De La Warr Pavilion) a Cédric Fauq (Nottingham Contemporary).

Act 1: 27. října 2018 – 27. ledna 2019, Nottingham Contemporary
Act 2: 9. února – 2. června 2019, De La Warr Pavilion, Bexhill-on-Sea

Více informací na stránkách:
http://www.nottinghamcontemporary.org/art/still-i-rise    
https://www.dlwp.com/exhibition/still-i-rise/

 

 

 

Místo konání:
De La Warr Pavilion, Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Datum:

Od: 9.2.2019
Do: 27.5.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala