Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.2.2019 19:00

Science Café: Zázrak života

Proč uspěje pouze jedno ze tří lidských embryí? Co vše má vliv na úspěšné početí? Či jaké jsou základní principy, které pohání proces vzniku života? Embryoložka Zuzana Holubcová se zabývá fascinujícím sledem událostí, který se odehrává v lidském vajíčku před a během oplodnění. V rámci svého výzkumu v Cambridge se jí jako první na světě podařilo natočit, jak probíhá zrání lidského vajíčka a objevila tak, že důvody neplodnosti mohou tkvít ve způsobu, jakým se lidské vajíčko připravuje k oplodnění. Jedná se o revoluční objev v oblasti lidské reprodukce, jímž si vysloužila pozornost celého světa, včetně britské královny.

Zuzana Holubcová v roce 2006 vystudovala Fakultu farmaceutiky na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a v roce 2010 získala doktorský titul na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Byla vedoucí postdoktorského výzkumu v MRC Laboratoři molekulární biologie v Cambridge, kde zkoumala dělení lidských vaječných buněk. Od roku 2015 pracuje pro Ústav histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Kromě různých aspektů reprodukce se zaměřuje zejména na biologii lidského vajíčka a svým bádáním v této oblasti výrazně přispěla k pochopení důvodů ženské neplodnosti. Výsledky jejího unikátního výzkumu byly publikovány v prestižních vědeckých časopisech Science a Nature Cell Biology. V roce 2016 obdržela grant od Nadačního fondu Neuron na podporu vědy a je rovněž držitelkou ceny L´Oréal-UNESCO určenou ženám působícím ve vědě za rok 2017.Vstupné: £5 + rezervační poplatek


S poděkováním Českému centru Berlín.

Součást cyklu Science Café

Science café vychází z iniciativy Českého centra Londýn. Jedná se o nový cyklus naučných vědeckých přednášek a debat od těch nejlepších českých vědců současnosti. Inspirováno fenoménem Cafe Scientifique, který spatřil světlo světa v Británii v roce 1998 a zanedlouho se rozšířil do celého světa. Hlavním cílem je dát komukoliv možnost diskutovat nad šálkem kávy či sklenkou vína o nejnovějších vědeckých trendech a objevech. Science Café je přesným příkladem takovéhoto neformálního fóra, které nabízí prostor pro konverzaci o současných vědeckých problémech a poznatcích.

Přijďte se poznat s lidmi nejrůznějších názorů a zájmů a vychutnat si s nimi sklenici vína či piva. Neformální přednáška, ve které budou představena vybraná témata, bude následována diskuzí, do níž se budou moci zapojit i posluchači. 

 

 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema 26-30 Kensington Palace Gardens, W84QY, London

Datum:

26.2.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala