Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.5.2015

Zvuk slunečních hodin od Hany Androníkové vyšel v angličtině

Zvuk slunečních hodin je mezinárodně uznávaný román vynikající české spisovatelky Hany Andronikové, jehož děj se odehrává v průběhu jednoho dne a noci na třech kontinentech, de facto v průřezu celého dvacátého století. V intimním a dojemném milostném příběhu o židovském učiteli a německo-českém staviteli, posílá Androniková své čtenáře na fascinující cestu časem a prostorem. Hlavní postava její knihy se ve dvacátých letech 20. století ocitá v českém městě Zlín, třicátá léta tráví v Kalkatě, v průběhu 2. světové války prochází Terezínem a Osvětimí, v následujícím desetiletí žije v Torontu, a nakonec v Coloradu. Příběh je nejen hluboce osobní výpovědí, ale také holdem vzdávaným Čechům, Němcům a židům, resp. jejich vzájemným mezilidským vztahům, které dějinnými událostmi ztratili. V roce 2002 získal román Zvuk slunečních hodin v České republice prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku, a to jen několik let před smrtí mladé autorky. Překladem do angličtiny odehrál svou světovou premiéru.

„Jedna z nejdůležitějších knih, která se v České republice objevila po pádu komunismu.“ David Vaughan, Radio Praha 

http://plamenpress.com/the-sound-of-the-sundial/


Hana Androníková

se narodila roku 1967 ve Zlíně (Česká republika). Vystudovala anglickou a českou literaturu na Univerzitě Karlově v Praze. Po mnoha letech pracovního působení v korporátním finančním sektoru se rozhodla plně věnovat psaní. Již za svou prvotinu, román Zvuk slunečních hodin (Knižní klub, 2001) obdržela Literární cenu Knižního klubu, a také cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku 2002. Knihou povídek Srdce na udici (Petrov, 2002) stvrdila svou pozici na české literární scéně a v roce 2007 získala podporu americké vlády (U.S. State Department), díky které mohla navštěvovat Mezinárodní program pro spisovatele na prestižním workshopu univerzity v Iowě.   

Specifickým rysem její tvorby byla práce s časem jako strukturálním elementem a její schopnost vyjádřit intimní a dramatické momenty pomocí strohých vět a fragmentů. Po návratu z Ameriky jí lékařy diagnostikovali rakovinu prsu. Její další kniha, Nebe nemá dno (Odeon, 2010) byla osobní kronikou jejího boje s nemocí a s vynořující se myšlenkou na smrt. Za tuto knihu získala v roce 2011 již druhou cenu Magnesia Litera, avšak na konci tohoto roku také prohrála svůj boj s rakovinou. Bylo jí 44 let.

David Short  v roce 1965 ukončil své bakalářské studium ruštiny a francouzštiny na univerzitě v Birminghamu (Spojené království) a léta 1966–1972 strávil v Praze, kde studoval, pracoval a překládal. V rozmetí let 1973–2011 vyučoval češtinu a slovenštinu na Škole slovanských a východoevropských studií v Londýně. Mezi jeho literárními publikacemi nalezneme díla Bohumila Hrabala: Kličky na kapesníku (Praha: Karolinum, 2008) a Vítězslava Nezvala: Valerie a týden divů (Praha: Twisted Spoon Press & Jeppe Press, 2005). Přeložil řadu českých literárních a akademických textů a obdržel řadu cen jak za překlad, tak za svůj přínos českým a slovanským studiím. V roce 2004 od Ministerstva kultury ČR obdržel medaily Artis Bohemicae Amicis a medaily Univerzity Komenského v Bratislavě.     

Rachel Miranda Feingold se narodila v Curychu (Švýcarsko). V osmi letech emigrovala s rodiči do USA a žila především v Konektikatu. V roce 2014 se po dokončení Bennington Writing Seminars, studia tvůrčího psaní a literatury, přestěhovala do Washingtonu DC. Bakalářský titul získala na Brandeis University, kde studovala Evropská kulturní studia, a poté se věnovala psaní, editování literárních a studentských prací, zahrnujících historické retrospektivy, paměti, poezii, romány i divadelní hry. Jako vedoucí editorka Plamen Press iniciovala první překlad knihy Hany Andronikové Zvuk slunečních hodin do angličtiny; kromě toho se na volné noze stále věnuje ediční činnosti, ve svém okolí koordinuje literární akce a píše knihu, ve které se vyrovnává se svou imigrantskou zkušeností. V roce 2015 jí bylo uděleno Stipendium Václava Havla, aby mohla v Praze studovat život Hany Andronikove. Její beletrie byla uveřejněna v  The Bennington Review a v antologii Seeking Its Own Level, která se v soutěži o cenu Next Generation Indie Book Awards za rok 2015 umístila na pátém místě.   Místo konání:

Datum:

2.5.2015

Organizátor:

Plamen Press


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala