Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

News

All news

Petr Zelenka on Theremin

„Jsem nesmírně rád, že se touto dalo by se říci netradiční, až undergroundovou cestou, dostává na londýnské jeviště hra, jejíž text přední britská divadla opakovaně odmítají. Jako důvod uvádějí buď její přílišnou dramatičnost, či přílišnou zaujatost postavou samotného Lva Teremina, někdy i skutečnost, že jejich umělečtí ředitelé jsou příliš líní na to, aby uváděli hry autorů, kteří se ještě neuráčili stát světovými celebritami. Dejvické divadlo naštěstí neleží v SOHO, ale v Dejvicích, a proto se zde Teremin již 11 let s úspěchem uvádí. A 5. listopadu tohoto roku tedy přijde i jeho veliký londýnský den na jižním proletářském břehu Temže, kde konečně můžeme londýnským au-pairkám představit drama, které přežilo Margaret Tchatcherovou i členství Anglie v EU! Divadelní hru Teremin.“

Petr Zelenka

Dejvické Theatre will perform Theremin at London's Greenwood Theatre on 5th November 2016 as part of the 20th Made in Prague Festival organised by the Czech Centre.
More info at http://london.czechcentres.cz/programme/travel-events/dejvicke-divadlo-teremin/

THEREMIN is Petr Zelenka’s play set between 1928 and 1938, the years that Lev Teremin spent in the United States where he made a triumphant arrival, thrilled audiences in sold-out concert halls and managed to launch a serial production of thereminvox. However, his popularity wained after the Stock Market Crash, he also went through a divorce with his first wife followed by a secret marriage to a black dancer. He eventually returned to Russia in 1938 under unknown circumstances. Although his friends in the U.S. were convinced that he did not survive the atrocities of Stalin’s concentration camp Magadan, Teremin returned from there after a year thanks to aircraft designer Tupolev’s intervention and worked for the Russian secret police until a very advanced age. He died in 1993 at the age of 97.