České centrum v Londýně spouští MADE IN PRAGUE FESTIVAL ON/OFF 2020

V listopadu se Británie tradičně dočká nemalé české kulturní nadílky v podobě multižánrového festivalu Made in Prague, který již po čtyřiadvacáté připravilo České centrum Londýn. Letos se festival představí v hybridní on/off (line) podobě a tamnějšímu publiku předvede různorodou škálu nových českých filmů, výtvarného umění a hudby.

Datum: 1. -  30. listopadu 2020
V Londýně, Birminghamu a online na Vimeu Českého centra Londýn

Pestrost letošního ročníku festivalu Made in Prague reflektuje už samotný výběr filmových snímků, které mají ambici potěšit fanoušky různých žánrů od fikce přes dokument až k animaci. 

Festival zahájí 1. listopadu britská premiéra snímku Havel režiséra Slávka Horáka, který poutavě vyobrazuje prvního českého prezidenta jako morálního bojovníka za lidská práva a zároveň obyčejného muže chybujícího v osobním životě.

Dále se představí Šarlatán režisérky Agnieszky Holland, který si svou premiéru odbyl na Berlinale, nicméně britské publikum bude mít šanci jej zhlédnout vůbec poprvé. Jako jediný z filmů celého festivalu bude Šarlatán k dispozici jak online, tak naživo v londýnském kině Riverside Studios, kde před několika lety v rámci stejného festivalu divácky uspěl už Hollandin Hořící keř. Jak Havel, tak Šarlatán nabízejí portrét Čecha, jenž se vetší či menší mírou podílel na utváření české společnosti a kultury.

Komediální stránku festivalu zastoupí strhující Vlastníci Jiřího Havelky. Dojemná, leč místy až mrazivá komedie odehrávající se na schůzi společenství vlastníků jednotek, ilustruje pestrou skladbu lidských povah od idealistů, přes šmelináře až po manipulátory. 

Silnou stránkou festivalu je letos dokumentární tvorba, která je zastoupena hned třemi snímky: Meky režiséra Šimona Šafránka nabízí upřímný a dynamický portrét legendy Česko-slovenské hudební scény Miroslava Žbirky, jehož život přirovnává k písni se skvělou zápletkou, tempem, emocemi i překvapeními. Diváci se kromě filmu mohou těšit také na debatu s režisérem filmu a samotným ‘Mekym’, která bude živě srtreamovaná na Facebooku Českého centra Londýn.

Nejen příznivce fotografie jistě zaujme snímek Můj otec Antonín Kratochvíl, příběh plný dramat českého fotografa a čtyřnásobného vítěze prestižní soutěže World Press Photo, který během své fascinující kariéry dokumentoval válečné konflikty a katastrofy, ale i osobnosti jako David Bowie, George Clooney nebo Johnny Depp.

Trojici dokumentů uzavírá Alchymická pec, která nechá diváky nahlédnout do umělecké dílny světově proslulého surrealistického režiséra a mistra loutkařství Jana Švankmajera, který se v Británii těší velké oblibě.

Made in Prague Festival nezapomíná ani na své nejmladší diváky a pravidelně uvádí také dětský film. Letos se mohou děti s rodiči těšit na veselá dobrodružství dvou roztomilých a věčně hladových medvědů pod názvem Mlsné medvědí příběhy.

 Všech sedm filmů festivalu bude uvedeno online jako britské premiéry na Vimeo účtu Českého centra Londýn a u všech se mohou diváci těšit na bonus ve formě debaty s tvůrci filmu, kterou v případě dětského filmu nahradí on-linová umělecká dílna pro děti s Terezou Buškovou. Hosty festivalu budou režiséři Slávek Horák, Andrea Sedláčková, Šimon Šafránek, Jan Daňhel, Adam Olha, Jiří Havelka, Kateřina Karhánková & Alexandra Hetmerová. Dále hudebník Miroslav Žbirka a fotografové Antonín a Michael Kratochvílovi.

„Novinkou letošního festivalu, jak již napovídá jeho název “Made in Prague On/Off”, je programový formát, který se plně prolíná mezi onlinovým prostředím a dle možností živými akcemi pro návštěvníky. Nicméně mise festivalu zůstává shodná a v současné době mnohem aktuálnější než kdy dříve, a to obohatit současnou britskou kulturní scénu o nejnovější ukázky české filmové tvorby, výtvarného umění či digitální hudby.“ dodává Přemysl Pela, ředitel Českého centra. 

Festivalový program nabízí kromě filmu také tři výstavy současného českého výtvarného umění, které mohou diváci fyzicky navštívit po předchozí on-line rezervaci. V galerii Vitrínka Českého centra Londýn zaujme návštěvníky kontrast mezi záplavou pestrobarevných šátků mladé módní návrhářky Andrey Vytlačilové a černobílých kreseb výtvarného umělce Josefa Zlamala. Výstava Na konec světa a zpět ke kořenům zde potrvá do 3. ledna 2021. Londýnští návštěvníci mohou zavítat také do galerie Gossamer Fog, kde se český výtvarník a performer Matyáš Chochola převtělil do podoby mystického druida – alchymisty, který podnikne pouť prostorem i časem, aby zde dočasně zhmotnil svou dílnu a zprostředkoval návštěvníkům svůj léčivý lektvar ve formě podmanivého parfému

V neposlední řadě mohou zájemci za českým uměním také do Birminghamu, kde do 22. listopadu probíhá v Ikon galerii Konec legrace! - doposud největší výstava Krištofa Kintery ve Spojeném královstvíUmělec, jenž je mezinárodně uznávaný za svá sochařská, často kinetická díla plná charakteristické energie a smyslu pro představivost, teď v Británii vůbec poprvé nabízí přehled svých archivních i nejnovějších  kousků.

V závěru festivalu se po loňském úspěchu vrací také koncert elekronické hudby  Electronica: Vision of Sound II. Ve spolupráci s oblíbeným londýnským klubem RichMix a dalšími kulturními instituty Vyšehradské čtyřky předá pro svůj závěrečný Gala večer festival Made in Prague pódium mladým českým, slovenským, maďarským a polským hudebníkům, kteří kombinují propracovanou elektroniku s ohromujícími vizuálními efekty.

Poznámka: Všechny filmy dostupné na Vimeo kanálu Českého centra Londýn bude možné zhlédnout pouze z území Velké Británie.

Kontakt: Veronika Blues
[email protected]

Program: http://london.czechcentres.cz/programme/travel-events/made-in-prage-2020-onoff/ 

Twitter: https://twitter.com/CzechCentreLnd  #MadeInPrague       

Facebook: https://www.facebook.com/londonczechcentre

Web: www.czechcentre.org.uk