Chlapec z Boskovic: Tátův tajný život

Připojte se k nám během online setkání pořádaného Wienerovou knihovnou pro studium holocaustu při příležitosti vydání knihy Vicky Unwin.

Úterý 16. února, 19.00

Událost je dostupná zdarma přes ZOOM, nutná registrace
wienerholocaustlibrary.org

Vicky Unwin vždy věděla, že její otec, bývalý důstojník tajné služby a vážený diplomat OSN, pochází z Čech. O jeho židovském původu se ale dozvěděla až když na dveře zaklepal neznámý muž.

A tak pro Vicky v naději, že rozptýlí neodbytné pochybnosti o svém ‘dokonalém’ tátovi, začíná pátrání po minulosti. Když jí po dlouhém přemlouvání otec konečně odhalí rodinnou skrýš plnou knih a dokumentů, dozvídá se o svém dědečkovi, nešťastném spisovateli a diplomatovi Hermannu Ungarovi. Kontroverze se tomuto chráněnci (a snad i milenci) Thomase Manna, jehož pojilo přátelství i s Bertholdem Brechtem i Stefanem Zweigem, nevyhýbala ani po smrti. Do jaké míry je Vicky dcerou svého otce – a do jaké míry je on synem toho svého?

S rozkrýváním rodinných tajemství vyplouvá na povrch hluboce zakořeněný pocit ‘viny přeživšího’ a jeho vliv na poválečné generace. Až na smrtelné posteli otec Vicky prozradí jméno sestry, o jejíž existenci dosud neměla nejmenší tušení. Ke smíření se vším, co jejich otce učinilo natolik komplikovaným, chybujícím, ale také charizmatickým mužem, musejí sestry dospět společně. Cesta k odpuštění je však trnitá a plná smutku a bolesti. 

Na akci se můžete zaregistrovat zde.

Vicky Unwin bude diskutovat o své knize se Sarah Helm

Vicky Unwin má za sebou dlouhou kariéru ve světě knih i tisku, během níž se často vracela ke svým africkým kořenům. Nyní zastává funkci předsedkyně Wasafiri Magazine a je členkou rady Caine Prize. Její první kniha, Láska a válka v řadách Ženské královské námořní služby (Love and War in the WRNS: Letters Home 1940-46, History Press 2015), sestává z dopisů napsaných její matkou během 2. světové války. Rodinná tajemství ji vždy fascinovala a příběh, který dal vzniknout Chlapci z Boskovic, začala rozkrývat krátce před smrtí otce v roce 2012. Na stránce healthylivingwithcancer.co se podrobně věnuje problematice života s rakovinou a po ztrátě dcery, která zemřela na předávkování ketaminem v roce 2011, se stala členkou nadace na podporu dekriminalizace drog.

Sarah Helm je bývalá blízkovýchodní zpravodajka deníku Independent. Je autorkou knihy o ženském koncentračním táboře If This is a Woman, Inside Ravensbrück, Hitler’s Concentration Camp for Women. Její románová prvotina Tajný život (A Life in Secrets, Little, Brown Book Group 2005) pojednává o životě tajné agentky Very Atkins. V roce 2019 bylo poprvé uvedeno její divadelní zpracování vztahu George Bushe a Tonyho Blaira.

Mohlo by vás zajímat

27. 11. Události
Čeští zástupci na Londýnském mezinárodním festivalu animovaného filmu

Čeští zástupci na Londýnském mezinárodním festivalu animovaného filmu

Londýnský mezinárodní festival animovaného filmu (LIAF) je největší a nejrůznorodější festival animovaného filmu s ne...

16. 11. Události
Nabarvené ptáče na Blu-ray

Nabarvené ptáče na Blu-ray

Ohromující výkon mladého Petra Kotlára v hlavní roli po boku zahraničních filmových hvězd, jako jsou Udo Kier, Stella...

30. 10. Události
Malířka a zloděj

Malířka a zloděj

Česká malířka v touze po odpovědích na otázky ohledně krádeže jejích dvou obrazů z galerie vyhledá zloděje, který je ...