Ve sféře umělé inteligence se v současnosti derou na výsluní inteligentní reproduktory. Jan Šedivý představí sociálního chatbota Alquista, kterého navrhl tým studentů ČVUT pod jeho vedením a který se během posledních tří let umístil dvakrát na druhém a jednou na třetím místě v soutěži Amazon Alexa Prize. Šedivý tuto soutěž, včetně její primární motivace, stručně představí. Především se ale při své přednášce zaměří na know-how týmu kolem Alquista, které zahrnuje několik oborů, jako je konverzační umělá inteligence, správa dialogů, lingvistika, zvukový design, kreativní psaní a mnoho dalších. Také vysvětlí vývoj dialogů pro oblíbená konverzační témata. Na závěr pak představí plány na to jak z Alquista vyrobit produkt.
Přenášeno živě na Facebooku Českého centra Londýn
Debatu s Janem Šedivým po přednášce povede Dr. Michael Londesborough.
Jan Šedivý
Jan Šedivý vyučuje na Fakultě elektrotechnické ČVUT a je ředitelem Nadace ČVUT MediaLab. Jeho tým vyvinul sociálního chatbota Alquist a odpovídač dotazů YodaQA. Alquist v soutěži Amazon Alexa Prize dvakrát za sebou porazil více než stovku univerzitních týmů z celého světa a umístil se na druhém místě. V současnosti se tým Jana Šedivého zaměřuje na vývoj konverzačních aplikací pro zdravotnictví. Šedivý o své práci informuje na svém blogu. V letech 2008 až 2010 působil jako technický vedoucí/manažer v Googlu, v letech 1992 až 2000 jako člen výzkumného týmu ve Výzkumném centru IBM T. J. Watsona v USA a v letech 2008 až 2010 jako vedoucí výzkumné skupiny v IBM v České republice. V průběhu své praxe vedl řadu výzkumů a projektů po celém světě. Je hlavní architektem aplikace IBM na rozpoznávání řeči Embedded ViaVoice a autorem 19 amerických patentů. Zabývá se zejména umělou inteligencí, programovacím jazykem ML, zpracováním přirozeného jazyka, mobilními a internetovými aplikacemi a cloud computingem.
Michael Londesboroug
Dr. Michael Londesborough, Ph.D. je britský vědec pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR, zaměřuje se na výzkum sloučenin boru. Je držitelem mnoha vědeckých ocenění, mj. třikrát vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky. Spolupracuje s British Council v Praze, podílí se na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Věnuje se zejména zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a posilování mezinárodních vztahů mezi mladými vědci (soutěž FameLab). Za své popularizační aktivity získal např. od AV ČR Medaili Vojtěcha Náprstka (2009).
Akce vznikla ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT.
Součástí cyklu AI SCIENCE CAFÉ SERIES 2020
Umělá inteligence, fenomén 21. století, původně doména science fiction a ne více než několika technologicky pokročilejších mozků a počítačových odborníků, se stala předmětem diskuzí a jedním z klíčových hnacích motorů pokroku lidstva. Cyklus AI Science Café Series, čítající pět přednášek světově uznávaných odborníků, si klade za cíl představit různé otázky týkající se našich profesních i osobních životů, o kterých bude možno následně diskutovat. Jelikož na téma umělé inteligence vyvstává více otázek než odpovědí, Science Café se pokusí odhalit trendy a pravděpodobný vývoj, který v budoucnosti nastolí nevyhnutelné společenské a technologické změny.
Součástí cyklu SCIENCE CAFÉ SERIES
Science Café je cyklus populárně-vědeckých přednášek a debat s nejlepšími českými vědci a inovátory současnosti pořádaný Českým centrem v Londýně. Jde o neformální fórum určené k diskuzi nad současnými vědeckými otázkami. Jako inspirace posloužil fenomén Café Scientifique, který spatřil světlo světa v roce 1998 ve Spojeném království, odkud se zanedlouho rozšířil do celého světa, a jehož cílem bylo sdílet prostor i konverzaci nad šálkem kávy či sklenkou vína o nejnovějších vědeckých a technologických poznatcích a trendech.