Alchymická pec

27. 11. 2020 30. 11. 2020 Online událost

Mistr loutkářství a animace Jan Švankmajer nechává nahlédnout do své dílny, ve které čaruje a nelítostně a vnímavě odhaluje lidskou povahu. Hravé, poetické a upřímné.

Film bude k dispozici (jen ve Spojeném království) za £4.99 od pátku 27. listopadu 10:00 GMT do pondělí 30. listopadu 10:00 GMT na VOD Českého centra. 

*** BRITSKÁ PREMIÉRA ***
BONUS: Q&A S REŽISÉREM ADAMEM OL'HOU

Legendární umělec, režisér a surrealista Jan Švankmajer, jenž svou tvorbou inspiroval mimo jiné Terryho Gilliama nebo bratry Quayovy, natočil v roce 2018 svůj poslední celovečerní film Hmyz. Během prací na této Švankmajerově labutí písni se režiséři Adam Ol’ha a Jan Daňhel a producent Jaromír Kallista rozhodli zakonzervovat jeho jedinečný tvořivý proces a odhalit zákulisí jeho umělecké tvorby. Po tři roky ho doprovázeli v práci i soukromí, doma i v zahraničí (včetně britské premiéry Hmyzu v Galerii Tate Modern) a vytvořili komplexní portrét, koláž, ve které vážné rozpravy o uměleckých principech střídají záběry mistra v práci i doma, včetně obyčejných a vtipných okamžiků ze života (když nabourá své auto, nemotorně se fotografuje s fanoušky nebo ho rozčilují organizátoři výstavy). Jan Švankmajer, jindy extrémně uzavřený člověk, mluví otevřeně a s odzbrojující upřímností hovoří o svých snech, meditacích, své ženě a múze Evě a bolestivém období po její smrti.

Režie: Adam Olha, Jan Daňhel, Česká republika/Slovensko, 2020, 117 minut / 
Hrají: Jan Švankmajer, Jaromír Kallista

Premiéra na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu 2020

Rozhovor kurátora a autora Garetha Evanse s režisérem Adamem Ol'hou.


Součástí festivalu Made in Prague 2020 ON/OFF

Informace o události

  • Název události: Alchymická pec
  • Datum: 27. 11. 2020 30. 11. 2020
  • Adresa: Online událost

Podobné události