Umělecká rezidence Delfina Foundation: Adam Vačkář / ODLOŽENO

10. 05. 2021 27. 06. 2021

České centrum Londýn, Institut umění – Divadelní ústav a Kunsthalle Praha podpoří v rámci svého rezidenčního programu dvoutýdenní rezidenci Adama Vačkáře v nadaci Delfina Foundation.

Adam Vačkář vytváří propojováním nesourodých obrazů s motivy záhadných lesních tvorů kroniku přírody a techniky, historie a mýtu, poetiky a politiky. Ve svých aktuálních projektech zpracovává témata ekologické krize, toxicity a zmaru. Jeho cílem je přispět k utváření lepší budoucnosti prostřednictvím své tvorby i drobných úkonů v každodenním životě. Pracuje proto s upcyklovanými materiály a snaží zcela vyhýbat tvorbě emisí.

Během své rezidence v prostorách Delfina Foundation se Adam chystá pracovat na rozsáhlém videoprojektu a zachytit tak dystopii splynutí lidského a přírodního světa. V rámci projektu ho čeká spolupráce s oxfordským přírodovědcem, zaznamenávání rozhovorů, ale také terénní výzkum v oblasti Wythamského lesa.

Adam Vačkář po dokončení bakalářského programu na UMPRUM získal magisterský titul na pařížské École Nationale Supérieure des Beaux-arts. Zúčastnil se uměleckých rezidenčních pobytů Le Pavillon v Tokyu a Residency Unlimited v New Yorku. S jeho díly se mohli setkat návštěvníci nejrůznějších mezinárodní galerií; svá díla prezentoval mj. v Centre Pompidou, Centre Pompidou Metz, Palais de Tokyo, Galerii hlavního města Prahy, pražské Národní galerii, Kölnicher Kunstverein, Museu Morsbroich, v belgickém muzeu S.M.A.K., na uměleckém veletrhu Art Basel – Statements and Film a na trienále v Praze i Bukurešti. Je spoluzakladatelem pražské skupiny Hope Recycling Station, na jejíž přednášky jsou pravidelně zváni umělci, kurátoři, spisovatelé a filosofové z celého světa.

----------------------

DELFINA FOUNDATION
www.delfinafoundation.com 
Delfina Foundation (DF) je nejrozsáhlejším rezidenčním programem v Londýně. Je ale také skutečným domovem pro příští generaci umělců, kurátorů a myslitelů – ti všichni díky ní mohou v kreativním prostředí dvou nově zrenovovaných domů z počátku 20. století nalézt podporu a příležitost k rozkvětu. Jedná se o nezávislou neziskovou organizaci se zaměřením na rozvoj uměleckých talentů. DF zprostředkovává kontakt mezi mladou uměleckou scénou a veřejností prostřednictvím nejrůznějších workshopů i samostatných výstav v Británii i v zahraničí. Navazuje tak na úspěšnou tradici programu Delfina Studio Trust, který v letech 1988–2006 nabídl pomoc rekordnímu počtu výtvarníků. Mezi jeho účastníky byli i mnozí z budoucích držitelů prestižní Turnerovy ceny. DF je na tuto tradici náležitě hrdá a od roku 2007 ji dále rozvíjí. Její činnost se zájmem sledují jak samotní umělci, tak mecenáši, kurátoři, sběratelé a milovníci umění z řad široké veřejnosti. Během uplynulého roku upoutala díla vzniklá v prostorách DF pozornost redaktorů Financial Times, the Independent, New York Times, Art Review, Frieze, Art Asia Pacific, Artforum a The Art Newspaper.

KUNTSHALLE PRAHA
www.kunstahallepraha.org
Kunsthalle Praha dává vzniknout novému kulturnímu prostoru v srdci historické Prahy. Vytváří moderní galerijní prostředí pro výstavy, vzdělávací činnost a kulturní dění. Jeho cílem je přispět k hlubšímu porozumění českého a mezinárodního umění 20. a 21. století a rozmanitým programem oslovit nejrůznější věkové generace.

INSTITUT UMĚNÍ – DIVADELNÍ ÚSTAV A JEHO REZIDENČNÍ PROGRAM 
www.idu.cz
Program tvůrčích rezidencí IDU zajišťuje pobyty pro umělce z ČR v zahraničí i pro zahraniční umělce v ČR. Probíhá již od roku 2004 a byl navržen pro rozvoj mezinárodní spolupráce a komunikace, především však poskytuje umělcům čas a prostor pro nezávislou tvorbu nových děl. Českým umělcům nabízí možnost vycestovat za hranice, zatímco zahraničním umělcům na české půdě se snaží pomoci poskytováním místních kontaktů. Projekt výměnných tvůrčích pobytů usiluje o zapojení českých autorů do mezinárodní komunikace v nejrůznějších uměleckých oborech. Jako zprostředkovatel se Institut umění snaží aktivně vyhledávat partnery pro dlouhodobé spolupráce, pořádá výběrová řízení na rezidenční místa a nabízí své služby českým i zahraničním účastníkům programu.

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Umělecká rezidence Delfina Foundation: Adam Vačkář / ODLOŽENO
  • Datum: 10. 05. 2021 27. 06. 2021
  • Místo konání: České centrum Londýn

Podobné události