Havel

01. 11. 2020 04. 11. 2020 Online událost

Režisér Slávek Horák poutavě vyobrazuje Havla, jenž se stal mezinárodní ikonou, jako morálního bojovníka za lidská práva a zároveň obyčejného muže chybujícího v osobním životě.

Film bude k dispozici (jen ve Spojeném království) za £6.99 od neděle 1. listopadu 10:00 GMT do středy 4. listopadu 2020 10:00 GMT na VOD Českého centra. 

BONUS: ROZHOVOR S REŽISÉREM SLÁVKEM HORÁKEM
 

Havel intimní a osobní. Takový je životopisný film režiséra Slávka Horáka, autora kritiky vychvalovaného snímku Domácí péče. Odehrává v letech 1968 až 1989, soustředí se na Havlův osobní život a zachycuje Havlovu proměnu z mezinárodně uznávaného dramatika na disidenta a vězněného bojovníka za lidská práva a později československého prezidenta. Jádrem příběhu je však jeho vztah s Olgou, jeho první manželkou trpící jeho nevěrami. Zdrojem humoru a odrazem jeho absurdních divadelních her jsou situace z jeho osobního života, například když tajná policie v restauraci přihlíží jeho marnému pokusu vyřešit milostný trojúhelník. Divadelní prostředí pak Horák vynalézavě využívá k zachycení Havla jako veřejné osoby konfrontované komunistickým režimem. Tento portrét chybujícího muže, jenž překoná sám sebe a začne se politicky angažovat, doplňují vynikající herecké výkony Viktora Dvořáka jako váhavého a slabého Havla a Anny Geislerové jako přímé a rozhodné Olgy. Počkejte si na závěrečné titulky s televizními záběry z Havlova života a z návštěvy skupiny Rolling Stones na Pražském hradě.

Režie: Slávek Horák, Česká republika, 2020, anglické titulky
Hrají: Viktor Dvořák, Anna Geislerová, Martin Hofmann, Barbora Seidlová

Nominace na Českého lva za rok 2020 v kategoriích nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a nejlepší scénář a na Cenu české filmové kritiky

„Vylíčení osobního života nám pomohlo, aby si divák mohl tím příběhem projít, aby jej přijal. Myslím totiž, že málokdo si dokáže představit pobyt ve vězení a boj proti komunistům, pochopit, jak a proč to Havel dělal, ale snad každý se může ztotožnit s nějakou manželskou krizí a se vztahovými problémy, které měl jako každý z nás. Čím s Olgou prošli, kdekdo zná z vlastní zkušenosti.“  Slávek Horák

Rozhovor f
ilmového kritika Petera Hamese s režisérem Slávkem Horákem


Součástí festivalu Made in Prague 2020 ON/OFFInformace o události

  • Název události: Havel
  • Datum: 01. 11. 2020 04. 11. 2020
  • Adresa: Online událost

Podobné události