Meky

12. 11. 2020 15. 11. 2020 Online událost

Režisér Šimon Šafránek natočil upřímný a dynamický intimní portrét hudební legendy Miroslava Žbirky, jehož život přirovnává k písni se skvělou zápletkou, tempem, emocemi i překvapeními.

Film bude k dispozici (jen ve Spojeném království) za £4.99 od čtvrtka 12. listopadu 10:00 GMT do neděle 15. listopadu 10:00 GMT na VOD Českého centra.

+ LIVE ROZHOVOR SE ZPĚVÁKEM MIROSLAVEM ŽBIRKOU A REŽISÉREM ŠIMONEM ŠAFRÁNKEM
12 listopadu 19:00 / živý přenos na Facebooku Českého centra Londýn

SVÉ OTÁZKY MŮŽETE MEKY ŽBIRKOVI POLOŽIT NA NÁSLEDUJÍCÍM ODKAZE: https://app.sli.do/event/dmmqhmul 

V roce 1982 se na československém hudebním poli stalo něco nečekaného – obrýlený a elegantní outsider Miro Žbirka, známý jako Meky, zvítězil v anketě Zlatý slavík, čímž z trůnu sesadil dlouholetého krále Karla Gotta. O bezmála čtyřicet let později jeho písně stále zní z českých rádií, a dokonce si splnil sen a natočil album v proslulých studiích Abbey Road. Režisér Šimon Šafránek Mekyho sledoval po dobu jednoho roku. Aby odhalil tohoto skromného a vyrovnaného autora slavných písní, následoval ho mimo jiné z domova na zaplněný londýnský koncert nebo z backstage na pódium vyprodané pražské O2 areny. Meky, jenž prožil revoluci v hudbě i společenských poměrech, otevřeně hovoří o svých anglických kořenech, osobních ztrátách, které ho hluboce zasáhly, o vzestupu i pádu v záři reflektorů a překvapivém comebacku. Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil, s využitím dosud nezveřejněného soukromého archivního materiálu, dynamický intimní portrét legendy, ve kterém na vás čeká upřímnost, vtip a překvapení.

Režie: Šimon Šafránek, Česká republika/Slovensko, 2020, 80 minut, anglické titulky
Hrají: Miro Žbirka

„Snažili jsme se udělat filmový portrét, jaký tu není. Bez sentimentu a patosu, zato s humorem. Energický a podvratný. S hlasitou muzikou, a především pokud možno upřímný a emocionální, lidský.“ Šimon Šafránek 

Spolupropaguje Pishter Ltd. a podporuje Arts Council England

Rozhovor novináře Jiřího Hoška se zpěvákem Miroslavem Žbirkou a režisérem Štěpánem Šafránkem

Součást festivalu  Made in Prague 2020 ON/OFF

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Meky
  • Datum: 12. 11. 2020 15. 11. 2020
  • Adresa: Online událost

Podobné události